BÓL PRĄCIA
Ból prącia może występować w czasie oddawania moczu, bezpośrednio po oddaniu moczu lub też może być zupełnie nie związany z tą czynnością. Ból prącia towarzyszący oddawaniu moczu jest zwykle następstwem zmian zapalnych cewki lub gruczołu krokowego; jeśli ból występuje bezpośrednio po oddaniu moczu, przyczyny należy szukać najprawdopodobniej w obrębie pęcherza; ból niezależny od oddawania moczu może być spowodowany różnymi schorzeniami układu moczowego.
Ostre zapalenie cewki moczowej (urethritis acuta; zwykle na tle rzeżączki). Cechy. We wczesnej fazie choroby występuje uczucie pieczenia lub palenia w końcowym odcinku cewki i wyraźny ból przy oddawaniu moczu. Pojawia się bolesny wzwód, może wystąpić przygięcie prącia do dołu.
Ujście cewki obrzmiałe, zaczerwienione, wywinięte na zewnątrz. Wyciek gęstej ropy z cewki, czasami z domieszką krwi. Rozmaz (ropa, zwykle gonokoki).
Zwężenie cewki moczowej (strictura urethrae). Cechy. Ból pojawiający się często przy oddawaniu moczu jest spowodowany zapaleniem gruczołu krokowego, zapaleniem pęcherza lub zaleganiem moczu; chory odczuwa go w obrębie szyi pęcherza, w kroczu, w miejscu zwężenia lub w pobliżu żołędzi prącia. Gdy brak zmian zapalnych, ból nie występuje, natomiast pacjent skarży się na uczucie pieczenia i palenia przy oddawaniu moczu.
Rzeżączka w wywiadzie (przed 1—15 laty). Z powodu narastającego utrudnienia moczenia mocz wycieka słabym strumieniem lub kro
plami. Przewlekły wyciek z cewki (kłaczki i ropa w moczu). Niemożność wprowadzenia zgłębnika. Endoskopia.
Uraz cewki moczowej (trauma urethrae). Cechy. Oddawaniu moczu towarzyszy ból.
Uraz w wywiadzie, obecność rany. Krwiomocz. Przy pęknięciu cewki zaciekanie moczu do krocza lub do moszny.
Wrzód twardy cewki moczowej (ulcus durum urethrae). Cechy. Nieznaczny ból przy oddawaniu moczu odczuwany jest zwykle w obrębie żołędzi prącia.
Nadżerka i zgrubienie ujścia cewki. Wyczuwalna grudka w obrębie cewki. Skąpy wyciek. Endoskopia (siny lub szary, krwawiący wrzód). Badanie mikroskopowe w ciemnym polu (krętki).
Kamień w cewce moczowej (calculus urethrae). Cechy. Przechodzenie kamienia przez cewkę moczową wywołuje ostry, tnący ból, promieniujący wzdłuż cewki. Przy uwięźnięciu kamienia (w części błoniastej lub w obwodowym końcu cewki) do ostrego bólu dołącza się zatrzymanie moczu.
Przesuwanie się kamienia. Przy zaklinowaniu kamienia wyciek z cewki i utrudnione oddawanie moczu. Wymacanie kamienia. Niemożność wprowadzenia cewnika. Krwawienie. Zatrzymanie moczu. Badanie radiologiczne.
Ostre zapalenie pęcherza (cystitis acuta). Cechy. Ból prącia w czasie oddawania moczu i kłujący ból po zakończeniu oddawania.
Ostry początek choroby. Częstomocz, ropomocz. Gorączka. Pod koniec oddawania moczu często domieszka krwi w moczu.
Kamień w pęcherzu moczowym (calculus vesicae urinariae). Cechy. Ból jest zwykle intensywny, nasila się przy wstrząsach, odczuwany jest głównie w obrębie żołędzi, wzdłuż zwisającej części cewki i w kroczu. W tzw. napadach kamiczych długotrwały skurcz pęcherza prowadzi do nasilenia się dolegliwości, zwłaszcza przy dołączającym się zapaleniu pęcherza. Przechodzeniu kamienia przez cewkę towarzyszy silny ból.
Częste, gwałtowne oddawanie moczu, szczególnie w ciągu dnia. Krwawienie. Nagłe zatrzymanie moczu. Cewnikowanie pęcherza. Cystoskopia, badanie radiologiczne.
Gruźlica pęcherza moczowego (tuberculosis vesicae urinariae primaria seu secundaria). Cechy. Początkowo w prąciu i w obrębie krocza występuje ból pod koniec oddawania moczu. Wraz z rozwojem zakażenia mieszanego ból może występować również przed oddawaniem moczu.
Narastająca częstość oddawania moczu. Skąpe, lecz uporczywe krwawienie pod koniec oddawania moczu, niezależnie od aktywności fizycznej chorego. Ropomocz. W gruźlicy wtórnej pęcherza zmiany gruźlicze w nerkach, w jądrach, w gruczole krokowym lub w pęcherzykach nasiennych. Badaniem per rectum można wyczuć zgrubiały koniec moczowodu.
Rak pęcherza moczowego (carcinoma vesicae urinariae). Cechy. Wcześniej lub później pojawiają się trudności w oddawaniu moczu i objawy rozwijającego się zapalenia pęcherza (ostry, rozdzierający ból w obrębie prącia i cewki tylnej). Ból występuje zwykle bezpośrednio po oddaniu moczu, jednak w przypadku zatkania wewnętrznego ujścia cewki przez uszypułowany guz może występować ostry ból również w czasie oddawania moczu.
Samoistny, bezbolesny, czasami obfity krwiomocz, pojawiający się często pod koniec oddawania moczu i nie ustępujący po odpoczynku lub po leczeniu farmakologicznym. W moczu można znaleźć skrzepy krwi, ropę, śluz, cząstki guza. Cystoskopia.
Wrzód pęcherza moczowego (ulcus vesicae urinariae). Cechy. Ból, szczególnie silny przy wrzodzie Hunnera, odczuwany jest w obrębie prącia po zakończeniu oddawania moczu.
W wywiadzie można spotkać kamicę, zabieg operacyjny, zakażenie rzeżączką. Krew i skrzepy w moczu. Cystoskopia.
Brodawczak pęcherza moczowego (papilloma vesicae urinariae). Cechy. Chory może się skarżyć na bóle prącia i bolesne lub utrudnione oddawanie moczu.
Krwiomocz. Nagłe zatrzymanie moczu. Zapalenie pęcherza. Cystoskopia (pojedyncza, uszypułowana wyrosi z delikatnymi strzępkami). Biopsja.
Zatrzymanie moczu (retentio urinae; dilatatio vesicae urinariae). Cechy. Występują bóle prącia, krocza, ud i brzucha.
Niemożność oddania moczu. Powiększony pęcherz jest wyczuwalny ponad spojeniem łonowym. Cewnikowanie pęcherza (zniknięcie powiększenia pęcherza i ustąpienie bólu). W wywiadzie zwężenie cewki, powiększenie gruczołu krokowego itp.
Zapalenie gruczołu krokowego (prostatitis acuta et chronica). Cechy. Ból okolicy krzyżowej i krocza może promieniować do cewki moczowej przed, w czasie i bezpośrednio po oddaniu moczu. Zwykle współistnieje zapalenie cewki.
Wyciek z cewki. Ból, zwłaszcza w pozycji siedzącej. Uczucie gorąca i pełności w kroczu. Częstomocz i ból, szczególnie pod koniec oddawania moczu. Bolesne parcie na stolec, bolesna defekacja. Może pojawiać się gorączka. W przypadkach przewlekłych możliwość przebicia się Topnia gruczołu do odbytnicy. Badanie rozmazu wydzieliny z cewki i wydzieliny oo-branej po masażu gruczołu krokowego (ropa). Kłaczki w moczu.
Przerost gruczołu krokowego (hypertrophia prostatae). Cechy. Można stwierdzić wrażliwość lub bolesność cewki, występują strzelające bóle w obrębie żołędzi. Wraz z zapaleniem pęcherza pojawia się parcie na mocz i bolesne oddawanie moczu.
Średni wiek. Częstomocz, zwłaszcza w nocy i nad ranem. Mocz odpływa słabym strumieniem — na początku oddawania moczu występuje jak gdyby chwila zawahania, pod koniec mocz odchodzi kroplami. Zaleganie moczu. Krwiomocz. Wtórne zapalenie pęcherza. Roponercze lub posocznica. Badanie per rectum. Cystoskopia (wyjaśnia przyczynę niedrożności).
Ropień gruczołu krokowego (abscessus prostatae). Cechy. Ostry ból w obrębie miednicy może promieniować do prącia. Ból w czasie i pod koniec oddawania moczu.
W wywiadzie — wyciek z cewki. Gorączka septyczna. Bolesne oddawanie moczu. Ciemne, obrzmiałe krocze. Zatrzymanie moczu. Badaniem per rectum stwierdza się rozmiękanie i chełbotanie w obrębie gruczołu.
Rak gruczołu krokowego (carcinoma prostatae). Cechy. W czasie oddawania moczu chory może czasami odczuwać słaby ból prącia.
Średni wiek. Częstomocz, krwiomocz. W późniejszym okresie bóle w obrębie miednicy i nerwoból kulszowy. Przerzuty do kości i gruczołów. Badanie per rectum (guzki o twardości kamienia).
Gruźlica gruczołu krokowego (tuberculosis prostatae). Cechy. Może przebiegać bez żadnych dolegliwości bólowych, może również dawać bóle w czasie oddawania moczu.
Wyciek z cewki. Krwiomocz. Zajęcie jądra lub pęcherza. Prątki gruźlicy w moczu.
Zwiększona kwaśność moczu. Cechy. Uczucie bólu przy oddawaniu moczu.
Badanie ogólne moczu (nadmierna kwaśność).
Nabłoniak prącia (epithelioma penis). Cechy. W późnym okresie choroby pojawia się ostry, rozdzierający ból prącia.
Zapalenie żołędzi i napletka (balanoposthitis). Cechy. W czasie oddawania moczu chory odczuwa piekący ból i świąd na końcu prącia.
Opryszczka narządów płciowych (herpes progenitalis). Cechy. Występuje uczucie gorąca i szczypania, ból pojawia się wraz z powstaniem
Kolka nerkowa (colica renalis). Cechy. W przebiegu kolki nerkowej lub moczowodowej ból może promieniować w dół do prącia.
Ból w bocznej części jamy brzusznej. Krwiomocz. Cewnikowanie moczowodu. Badanie radiologiczne.
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego (appendicitis acuta). Cechy. Ból prącia może być pierwszym wyraźnym objawem choroby, gdy wyrostek zwisa nisko do miednicy. Ból nie jest wówczas związany z oddawaniem moczu, nie występuje częstomocz.
Mniej częste przyczyny. Zapalenie ciał jamistych i prącia; zapalenie tkanki łącznej prącia; róża prącia; obrażenia prącia (rany, złamanie, krwiak, zadzierzgnięcie itp.); rak odbytnicy; rozpadlina odbytu; stan zapalny krwawnic; zapalenie odbytnicy; ciało obce w cewce; zapalenie gruczołu Cowpera; rak gruczołu Cowpera; zmiany chorobowe w stawie krzyżowo-biodrowym; mięsak prącia; choroba Peyroniego; zstępujące zapalenie moczowodu; kamień gruczołu krokowego; ostre zapalenie pęcherzyków nasiennych; schistosomiaza pęcherza; opryszczkowe zapalenie cewki; rak cewki; choroba Stevens-Johnsona; zespół Reitera; zespół Behęeta.