MIĘDZYWŁOSNICZKOWE STWARDNIENIE
W roku 1936 Kimmelstiel i Wilson opisali pod nazwą intercapillary glomerulosclerosis szczególną postać zmian histologicznych w kłębkach nerkowych, zaobserwowaną u 8 chorych na cukrzycę, której towarzyszył białkomocz, nadciśnienie, hipoproteinemia i zmiany w siatkówce oka.
W ciągu następnych lat ukazały się doniesienia szeregu autorów potwierdzających te spostrzeżenia, z których wynikałoby, że międzywłoś-niczkowe stwardnienie kłębków nerkowych stanowi odrębny i charakterystyczny dla cukrzycy zespół anatomo-kliniczny. Allen oraz Spiihler i Zollinger są gorącymi zwolennikami tego poglądu, z którym jednak nie wszyscy się zgadzają. Istnieją bowiem spostrzeżenia, wprawdzie nieliczne, • według których podobne zmiany w kłębkach spotykano także w przebiegu przewlekłego zapalenia kłębków nerkowych, w zaniku nerek z powodu zwężenia tętnic nerkowych, w miażdżycy ogólnej, a nawet w chorobie Bantiego (Horn i Smetana, Newburger i Peter wg Lisieckiej-Adamskiej i współpr.). Tobler na podstawie badania pośmiertnego 300 przypadków cukrzycy stwierdził, że zespół Kimmelstiela i Wilsona występuje znacznie częściej u kobiet niż u mężczyzn i że towarzyszy on ogólnej arterioloskle-rozie naczyń nerkowych tylko w około połowie przypadków (od 40% u mężczyzn do 68% u kobiet). Zdaniem Toblera częstsze występowanie tego zespołu u kobiet może zależeć od cyklicznego pogarszania się tolerancji na węglowodany w okresach miesiączkowania. Nie stwierdza się natomiast ściślejszej zależności między ciężkością cukrzycy a występowaniem tej sprawy chorobowej, chociaż zwykle stwardnienie kłębków spotyka się po dłuższym trwaniu cukrzycy. Często nie ma również równoległości między obrazem klinicznym a zmianami histopatologicznymi w nerkach, stwierdzanymi po śmierci. Według danych Rogersa i Robbinsa np., na 41 przypadków, w których klinicznie stwierdzono omawiany zespół, na sekcji znaleziono charakterystyczne zmiany zaledwie w 28, a z 66 przypadków zespołu Kimmelstiela-Wilsona, stwierdzonych histologicznie, w 38 nie było objawów klinicznych pozwalających na rozpoznanie za życia (p. Glińska i Pietraszkiewicz oraz Kacprzak). Patogeneza i mechanizmy .fizjopatologiczne powstawania w niektórych przypadkach cukrzycy stwardnienia międzywłośniczkowego nie są znane. Tobler sądzi, że chodzi tu o swoisty proces związany z zaburzeniami przemiany materii w cukrzycy i z nadciśnieniem. Jednak czynniki te nie wystarczają dla wytłumaczenia patogenezy tego zespołu, gdyż w cukrzycy często stwierdza się arteriolosklerozę i nadciśnienie bez swoistego stwardnienia kłębków typu Kimmelstiela-Wilsona. Tanret i współpr. na podstawie badań bio- i histo-chemicznych zawartości różnego rodzaju cukrów w moczu, osoczu i tkance
nerkowej we własnym przypadku zespołu Kimmelstiela-Wilsona dochodzą do wniosku, że zespół ten powstaje na skutek tworzenia się złogów muko- wielocukrów w ścianach włośniczek kłębków nerkowych. Powoduje to uszkodzenie czynności filtracyjnej półprzepuszczalnych błon włośniczek i zatrzymywanie w samej tkance nerkowej tych wielocukrów oraz ich pochodnych, wytwarzających się in situ. Jednym z pochodnych związków ma być kwas hialuronowy albo jego izomery, które gromadzą się między włośniczkami. Dzięki swym właściwościom barwienia przypominają one potem w preparatach barwionych złogi istoty szklistej, które stwierdza się w tych przypadkach w obrębie kłębków.
Zresztą i inni autorzy, np. Randerath oraz Spiihler i Zollinger, sądzą również, że w opisywanym zespole zachodzą jakieś zmiany w przemianie materii, które wpływają na skład osocza i powodują uszkodzenie błon filtracyjnych nerek. Zubrod zaś twierdzi, że początek stwardnienia między-włośniczkowego zbiega się z jakąś zmianą charakteru cukrzycy, polegającą na tym, że ustrój chorego wymaga coraz mniejszych ilości insuliny i nie wykazuje skłonności do kwasicy nawet po odstawieniu jej (cyt. za Toblerem). Allen uważa natomiast, że zmiany histologiczne w kłębkach, cechujące zespół Kimmelstiela-Wilsona, zależą nie od złogów w tkance międzywłośniczkowej, ale od zgrubienia samej ściany włośniczek powodującego zaczopowanie ich światła.
Makroskopowo nerki mogą być nawet nieco powiększone, blade, o zabarwieniu żółtawobrązowawym, o powierzchni zwykle ziarnistej („duża marska nerka" Randenratha), torebka łatwo schodzi nie zabierając miąższu, na przekroju kora dość wyraźnie odcina się od istoty rdzeniowej.
Bardzo charakterystyczne są wspomniane już zmiany histologiczne, polegające na odkładaniu się w obrębie kłębków złogów istoty szklistej w postaci okrągłych lub owalnych mas, które znajdują się we wszystkich lub tylko w niektórych kłębkach i mogą zajmować 73 objętości poszczególnych tworów kłębkowych. W ciężkich przypadkach może być zajęty nawet cały kłębek, przeważnie jednak złogi hialinowe gromadzą się w środkowej jego części. Poza tym w przestrzeni torebki Bowmana stwierdza się często złogi białkowe lub tłuszczowe. Masy szkliste wewnątrz kłębków są niemal jednolite, barwią się barwnikami kwaśnymi, nie barwiąc się tak jak istota skrobiowata. Włośniczki w zajętych kłębkach są w różnym stopniu zmienione, tak że można spotkać pętle o wyglądzie zupełnie prawidłowym obok całkowicie przekształconych w jednolite szkliste krążki bez śladu struktury i światła. W sąsiedztwie mas szklistych można stwierdzić często włośniczki rozszerzone, o ściankach nie zgrubiałych, wypełnione erytrocytami, zhemolizowaną krwią lub masami ściętego białka. Szczególnie znamienne dla tych stanów są, zdaniem Allena, zmiany szkliste i zgrubienia w tętniczkach odprowadzających, podczas gdy w innych schorzeniach zmiany dotyczą raczej tętnic doprowadzających, natomiast stwardnienie odprowadzających (a. a. efferentes) spotyka
36T się rzadko. Zmiany we włośniczkach nerek w tym zespole chorobowym nie mają odpowiednika w innych włośniczkach ustroju i dotyczą samych ścian naczyniowych, a nie tkanki łącznej międzywłośniczkowej (Allen).
W pełni rozwinięty obraz kliniczny zespołu Kimmelstiela-Wilsona powoduje objawy nadciśnienia i nerczycy ze znacznym białkomoczem, obrzękami, hipoproteinemią, hipercholesterolemią i niedomogą nerek (Oettel). Zdaniem Platta i Davsona różni on się od ciężkiego zapalenia kłębków nerkowych tylko tym, że jego wystąpienie poprzedza cukrzyca, a w dnie oka spostrzega się zmiany o charakterze mieszanym, tak jak w cukrzycy i w nadciśnieniu (retinopathia hypertensiva et diabetica). Na ogół stwierdzenie u chorego z długotrwałą cukrzycą znacznego białkomoczu z upośledzoną czynnością nerek i nadciśnieniem pozwala przypuszczać, że istnieją w nerkach typowe dla tego zespołu zmiany. Jeżeli jednak zmiany anatomiczne w nerkach są ograniczone, to mogą one nie powodować żadnych objawów klinicznych. Również i nadciśnienie w niektórych przypadkach może nie wystąpić. Według Glińskiej i Pietraszkiewicza około '/3 chorych Rogersa miało prawidłowe ciśnienie. We krwi często stwierdza- się podwyższony poziom mocznika i cukru, chociaż cukromocz może być nieznaczny, co Taylor i Page tłumaczą upośledzeniem filtracji kłębkowej w tych stanach. W opisanych przypadkach przebieg kliniczny cukrzycy był łagodny. Rokowanie przy pełnym obrazie klinicznym stwardnienia międzywłośniczkowego kłębków nerkowych w cukrzycy jest niepomyślne — śmierć następuje w ciągu 1—3 lat z powodu niedomogi nerek lub serca. Leczenie może być tylko objawowe, uwzględniające stan czynnościowy nerek i krążenia oraz łagodną zazwyczaj cukrzycę.