OWRZODZENIA LUB BIAŁE PLAMY W JAMIE USTNEJ
Ostry nieżyt błony śluzowej jamy ustnej (stomatitis catarrhalis acuta). Cechy. Zmiana może być ograniczona do dziąseł i warg lub też może się szerzyć na całą powierzchnię jamy ustnej, obejmując i język. Początkowo występuje powierzchowne zaczerwienienie i wysychanie błony śluzowej, potem zaś dochodzi do wzmożonego wydzielania i do obrzmienia języka, który jest obłożony i nosi ślady odciśnięte przez zęby. Siedliskiem najsilniejszych objawów zapalnych jest zwykle okolica wargowo-dziąsłowa. Drobniuteńkie obszary nabłonka ulegają często przekształceniu w małe, płytkie i dość bolesne owrzodzenia.
Pryszczykowe zapalenie jamy ustnej (Stomatitis aphthosa; Stomatitis herpetica, vesicularis seu follicularis). Cechy. W tej odmianie obok bardziej lub mniej zaznaczonych zmian zapalnych w jamie ustnej pojawiają się małe, uniesione, okrągłe lub owalne pęcherzyki, o średnicy 2—5 mm, które po paru godzinach pękają, tworząc małe owrzodzenia o szarawym dnie i jaskrawoczer-wonych brzegach. Najczęściej spotyka się je na wewnętrznej powierzchni warg, na brzegach języka i na policzkach. Afty mogą ulegać zlewaniu się, tworząc duże, nieregularne owrzodzenia (postać zlewająca się). W ciężkich przypadkach sprawa może się szerzyć na fałdy łuków podniebiennych i na gardło. Pęcherzyki pojawiają się w kolejnych rzutach. Czasem bywa ich zaledwie kilka, a niekiedy cała jama ustna jest nimi usiana.
Występowanie zwykle u dzieci do lat 3, często wraz z zaburzeniami pokarmowymi, choć widuje się również i u dorosłych; ból; obłożony język; nieprzyjemny zapach z ust; ogólne niedomaganie, utrata łaknienia, lekka gorączka; sprawa trwa 7—14 dni.
Wrzodziejące zapalenie jamy ustnej (Stomatitis ulcerosa). Cechy. Proces chorobowy rozpoczyna się na granicy dziąseł, które stają się obrzmiałe, zaczerwienione i łatwo krwawią. Tworzą się owrzodzenia, których dno pokryte jest szarawobiałą, silnie przytwierdzoną błoną. Owrzodzenia szerzą się wzdłuż brzegów dziąseł górnej i dolnej szczęki; wargi i śluzówka policzków są obrzmiałe, ale rzadko dochodzi do owrzodzeń w tych miejscach.
Występowanie w warunkach antysanitarnych, często w postaci epidemicznej; bolesność przy ruchach żucia; nieprzyjemna woń z ust; ślinotok; powiększone podszczękowe węzły chłonne; nieznaczne objawy ogólne lub zupełny ich brak; wyzdrowienie zwykle w ciągu 5—10 dni przy intensywnym leczeniu.
Pleśniawki (Stomatitis parasitica; Stomatitis mycotica; soor). Cechy. Ta postać zapalenia jamy ustnej rozpoczyna się zwykle na języku i szerzy się we wszystkich kierunkach, tak że stopniowo może obejmować wargi, policzki, podniebienie, dziąsła, migdałki podniebienne, gardło, krtań, a nawet przewód pokarmowy aż do zastawki krętniczo-kątniczej. Zmiany mają wygląd nieco uniesionych, perłowobiałych plamek, które się stopniowo powiększają i łączą. Utworzona w ten sposób błona daje się łatwo zdrapać, odsłaniając nie zmienioną błonę śluzową lub — 'jeśli proces szerzy się w głąb — krwawiącą powierzchnię z niewielkimi owrzodzeniami.
Występowanie głównie u osłabionych, wyniszczonych niemowląt, cierpiących na zaburzenia trawienne lub jelitowe; suchość jamy ustnej i obłożony język; zazwyczaj nie ma objawów ogólnych (poza ewentualnymi powikłaniami wyniszczającej lub zakaźnej choroby pierwotnej); stwierdzenie grzybka Candida albicans (Monilia albicans).
Kiła drugorzędowa. Cechy. Wykwity na śluzówkach jamy ustnej należą do dość częstych zmian w II okresie kiły. Występują one na brzegach języka, na jego dolnej powierzchni w pobliżu koniuszka i na grzbiecie, na języczku i łukach podniebiennych, czasami na migdałkach podniebiennych lub na tylnej ścianie gardła; najczęstszym jednak umiejscowieniem jest wewnętrzna powierzchnia warg, gdzie spotyka się często grudki na powierzchni zewnętrznej przechodzące w wykwity na błonie śluzowej. Mają one postać dużych lub małych, okrągłych lub nieregularnych płytek o szarobiałyrri zabarwieniu, pokrytych lepką wydzieliną. Błona śluzowa otaczająca płytki nie jest wybitnie czerwona, jeśli nie jest podrażniona. Zmiany mogą ustępować szybko, zwłaszcza pod wpływem leczenia ogólnego, czasem jednak nawracają lub są wyjątkowo uporczywe. W wiele lat po wyleczeniu można stwierdzić okrągłe, perłowobiałe, gładkie plamy.
Występowanie w 4 do 12 tygodni po zakażeniu, czyli w 5— 6 tygodni od zmiany pierwotnej; wykwity na skórze; ból gardła; uogólnione powiększenie węzłów chłonnych; czasem ograniczone łysienie; niedokrwistość; niekiedy gorączka i ból głowy; czasem bóle promieniujące do kości, przede wszystkim w nocy; dodatnie próby serologiczne.
Zatrucie substancjami żrącymi. Cechy. Wszystkie substancje żrące, dostając się do ust, powodują silne podrażnienie, zapalenie, nadżerki, owrzodzenia, lub nawet martwicę i oddzielanie, martwiczych tkanek. Błona śluzowa zmienia swe zabarwienie: staje się biaława pod działaniem kwasu karbolowego, szarawa — ługu, żółtawa — kwasu azotowego, brunatnawa lub czarna — kwasu siarkowego lub solnego. Mogą się tworzyć wypukłe strupy, po których odpadnięciu odsłaniają się bolesne, żółtawoszarawe owrzodzenia o mniej lub więcej zaczerwienionych i obrzmiałych brzegach. Najdotkliwsze zmiany obejmują brzegi warg, język i podniebienie miękkie. Jeśli zmiany obejmują rozległe obszary, dochodzi do obrzęku zapalnego, który może sięgać aż do głośni, utrudniając oddychanie.
W wywiadzie połknięcie trucizn żrących (jak ług, amoniak, kwas siarkowy, azotowy lub solny, fenol, lizol); gwałtowne zapalenie gardła, przełyku i żołądka; ogólne wyczerpanie, zapaść i śmierć, jeśli nie uda się natychmiast zobojętnić lub usunąć trucizny.
Zgorzelinowe zapalenie jamy ustnej (rak wodny; Stomatitis gangraenosa; noma). Cechy. Sprawa rozpoczyna się jako mały, twardy, wrażliwy na dotyk guzek, pojawiający się na dziąśle lub policzku; później dołącza się obrzmienie i obrzęk. Zmiana może być bolesna, ale z reguły nie jest przyczyną większych dolegliwości. Łagodne przypadki mogą się goić bez znaczniejszych zniekształceń, w większości przypadków jednak proces martwiczy szybko się rozszerza, przebija policzek i niszczy nawet z dala położone odcinki twarzy.
Występowanie w okresie zdrowienia po ostrych schorzeniach gorączkowych u wycieńczonych dzieci lub w związku z chorobami krwi (agranulocytoza, białaczka); gorączka i biegunka; bardzo nieprzyjemna woń oddechu; powiększone węzły podszczękowe i szyjne; obrzęk stóp; majaczenia; ogólne osłabienie; zwykle szybkie zejście śmiertelne w ciągu 1—2' tygodni.
Kilak (gumma; syphilis tertiaria). Cechy. Kilaki mogą występować w każdej części jamy ustnej, ale najczęstsze ich umiejscowienie stanowi górna powierzchnia podniebienia miękkiego, migdałek podniebienny, tylna ściana gardła, podniebienie twarde i język. Kilaki są pojedyncze lub mnogie, wielkości grochu lub orzecha laskowego, Czasem są one rozsiane, nadając tkankom skórzastą twardość, częściej jednak są ograniczone i wyczuwalne jako wyraźne guzki. Po rozpadzie kilaka powstaje owrzodzenie o ostrych brzegach. Jeśli doszło do rozpadu całego kilaka, brzegi owrzodzenia są utworzone przez zdrowe tkanki, częściej jednak wykazują one stwardnienie. Głęboko umiejscowione kilaki stają się przyczyną owrzodzeń o głęboko podminowanych brzegach, lub komunikujących się z powierzchnią przez małe otwory. Bardzo często cechą charakterystyczną są pełzające lub festonowate brzegi. Owrzodzenie gojące się wzdłuż jednego brzegu, a szerzące się wzdłuż drugiego jest zwykle spowodowane kilakiem, choć może też mieć charakter gruźliczy. Owrzodzenia na podniebieniu twardym przebijają się często do jamy nosowej. Owrzodzenia kilakowe są niekiedy nadzwyczaj bolesne. W procesie gojenia dużych owrzodzeń dochodzi często do znacznych zniekształceń.
Występowanie w 2 do 10 lat od zakażenia, niekiedy dużo wcześniej lub później; w wywiadzie objawy kiły I i II okresu; obecność zmian trzewnych lub skrobiawicy; dodatnie próby serologiczne; test terapeutyczny.
Ospa (variola). Cechy. Wykwity mogą pojawić się w jamie ustnej, przede wszystkim na podniebieniu, jednocześnie z wystąpieniem na skórze. Mimo że charakter wykwitów jest ten sam, pępkowato zaciągnięte pęcherzyki wkrótce pękają, a w ich miejsce tworzą się płytkie owrzodzenia. Zajęte okolice obrzmiewają i stają się bolesne.
Ospa wietrzna (varicella). Cechy. Wykwity mogą się zjawić na błonie śluzowej jamy ustnej. Początkowo mają one wygląd drobniutkich pęcherzyków, a potem powierzchownych owrzodzeń, przypominających zmiany w przebiegu apryszczkowego zapalenia jamy ustnej. Zmiany w jamie ustnej spotyka się znacznie rzadziej niż w ospie wietrznej.
Angina Vincenta (angina Vincenti). Cechy. Poza błoniastymi nalotami na łukach podniebiennych i podniebieniu miękkim małe zmiany, zależne od anginy Vincenta, stwierdza się niekiedy na śluzówce dziąseł i policzków; powstaje małe niezwykle bolesne ognisko martwicze, z którego prawie nie daje się usunąć błony; zakażenie wzdłuż brzegów dziąseł i w gardle jest spowodowane powierzchowną martwicą tkanek.
Agranulocytoza (angina agranulocytica; neutropenia maligna; agranulocytosis). Cechy. Owrzodzenie i martwica błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz łuków podniebiennych i migdałków należą do pierwszoplanowych objawów choroby.
Gruźlica (tuberculosis). Cechy. Zakażenie może dotyczyć każdej części jamy ustnej, lecz — rzecz szczególna — gruźlica szczęki i sklepienia jamy ustnej nie jest nawet w przybliżeniu tak zjadliwa, jak gruźlica języka, dna jamy ustnej lub żuchwy. Również przebieg choroby o tym pierwszym umiejscowieniu jest znacznie łagodniejszy. Początkowo pojawia się zwykle jeden lub więcej guzków, ale ulegają one tak szybko owrzodzeniu, że mogą ujść uwagi. W okresie pełnego rozwoju stwierdza się zwykle nierówną, bladą, wiotką powierzchnię dość wodnistej ziarniny, czasem pokrytą szarawożółtą wydzieliną. Brzegi są zwykle ostro ścięte lub skośne, rzadko uniesione, wywinięte lub podminowane. Są one bolesne, niekiedy nawet bardzo.
Późne zajęcie węzłów chłonnych; obecność gruźlicy w innej okolicy ustroju; biopsja (może nie być komórek olbrzymich, ale mogą być laseczki gruźlicy).
Mniej częste przyczyny. Półpasiec; afty Bednara; choroba Rigai; błonica; rak; pryszczyca; wrzodziejące zapalenie jamy ustnej u karmiących; trąd; wąglik; użądlenie przez owady; wrzód twardy; ostra białaczka; nosacizna, zatrucie bizmutem; pelagra; ospianka; dur brzuszny; paradur; grypa; periadenitis mucosa necrotica recurrens; nieswoiste błoniaste zapalenie jamy ustnej; pło-nicze zapalenie jamy ustnej; uraz szczoteczką do zębów; uszkodzenia termiczne (nadmierne gorąco lub zimno); uszkodzenia chemiczne (nadboran sodu, ściągające płyny do płukania ust); owrzodzenia odleżynowe (uraz lub ucisk przy różnych zabiegach dentystycznych, źle dopasowane protezy zębowe albo inne typy przewlekłego urazu); uszkodzenia energią promienistą (naświetlenie całego ciała); uczulenie kontaktowe (pasty do zębów, lecznicze tabletki do ssania, surowce protez, kosmetyki, mydła, nowokaina); uczulenie na leki;
zatrucie rtęcią; rumień wielopostaciowy pęcherzowy (zespół Stevensa-Johnsona); pęcherzyca; ziarniniak pachwin; odra; drożdżyca; sporotrichosis; histo-plasmosis; niedokrwistość aplastyczna; niedokrwistość złośliwa (wtórne owrzodzenia); sprue; zapalenie języka typu Moellera (ogniska nieregularnych, ostro odgraniczonych uszkodzeń nabłonka).