OWRZODZENIA PRĄCIA
Wrzód twardy (ulcus durum). Cechy. Pierwotnym wykwitem jest mała, czerwona grudka na żołędzi lub napletku, która stopniowo powiększa się, jej części centralne ulegają rozpadowi i powstaje małe owrzodzenie. Tkanki otaczające wrzód są stwardniałe. Wrzód jest zwykle pojedynczy i goi się w ciągu trzech lub czterech tygodni.
W wywiadzie narażenie na zakażenie. Powiększone pachwinowe węzły chłonne. Badanie mikroskopowe w ciemnym polu widzenia (krętki). Odczyny serologiczne (mogą być ujemne).
Wrzód miękki (ulcus molle). Cechy. Pierwotnym wykwitem jest drobna, żółta plamka, otoczona żywoczerwoną obwódką, stopniowo różowiejącą. Po pewnym czasie w obrębie plamki pojawia się krosta i w końcu powstaje głębokie owrzodzenie o ostro ograniczonych i podminowanych brzegach. Dno owrzodzenia jest nierówne, szarobiałe, pokryte miękką błoną rzekomą. Wydzielina ma charakter ropny, jest obfita, wrzód łatwo krwawi. Zwykle występuje kilka owrzodzeń.
Główne objawy. W wywiadzie możliwość świeżego zakażenia (przed 3—10 dniami). Pachwinowe węzły chłonne powiększone po jednej lub po obu stronach, bolesne, mogą ulegać zropieniu. W rozmazach pałeczka Ducreya.
Hodowla na agarze z krwią. Samoprzeszczepianie się owrzodzeń. Wyłączenie kiły (nierzadko występują zakażenia mieszane).
Opryszczka narządów płciowych (herpes progenitalis). Cechy. Na błonie śluzowej pokrywającej żołądź i napletek lub na sąsiadujących obszarach skóry pojawiają się czerwone plamy z licznymi skupiskami drobnych pęcherzyków. Pęcherzyki te, pękając, prowadzą do powstania powierzchownych nadżerek o nieregularnych kształtach. Rzadko występują ropiejące dymienice. Chory może odczuwać uczucie nieznacznego gorąca i szczypania.
Negatywne wyniki badania rozmazów. Pobrana ropa nie nadaje się do przeszczepiania zmian. Skłonność do nawrotów.
Przewlekłe zapalenie żołędzi i napletka (balanoposthitis chronica). Cechy. Początkowo żołądź i błona śluzowa napletka są zaczerwienione, później wilgotne i plamiste. Następnie nabłonek złuszcza się miejscami, pozostawiając nieregularne obszary nie pokryte nabłonkiem, które wkrótce wrzodzieją i zaczynają wydzielać ropną wydzielinę.
Wydłużony lub zgrubiały napletek. Węzły chłonne pachwinowe powiększone lub tkliwe, nie ropiejące. Negatywne wyniki rozmazów i prób serologicznych.
Rak prącia (Carcinoma penis). Cechy. Narośl, zwykle kalafiorowata, na żołędzi lub wewnętrznej powierzchni napletka zaczyna miejscami ulegać rozpadowi, tworząc owrzodzenia o twardej podstawie i ostro zarysowanych brzegach. Znacznie rzadziej rak prącia przebiega początkowo pod postacią nierównej plamy lub niebolesnego owrzodzenia. Jednak bez względu na charakter zmian początkowych owrzodzenie powiększa się, pogłębia, staje się nierówne, o sinych, twardych, ostrych brzegach, pojawia się posokowata wydzielina o przykrym zapachu. Wrzód łatwo krwawi.
Powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych. Ból. Biopsja.
Mniej częste przyczyny. Gruźlica; nadżerkowe lub zgorzelinowe zapalenie napletka (na tle zakażenia krętkami); meatitis erosiva u małych chłopców; zapalenie żołędzi i napletka w przebiegu cukrzycy; świerzb; owrzodzenie pourazowe; ziarniniak pachwinowy; mięsak; zapalenie żołędzi i napletka w przebiegu dny; ziarnica weneryczna pachwin; kilak; zespół Behęeta (owrzodzenia narządów płciowych, pleśniawki w jamie ustnej, zapalenie jagodówki lub tęczówki i ciałka rzęskowego); zespół Stevens-Johnsona.