OWRZODZENIA ŚCIAN KLATKI PIERSIOWEJ
Combustio (oparzenie). Cechy. W ciężkich oparzeniach tułowia trzeciego stopnia twarde, sczerniałe, znieczulone, zwęglone tkanki ostatecznie ulegają oddzieleniu od żywych tkanek przez owrzodzenie.
Erysipelas phlegmonosum (róża powikłana ropowicą). Cechy. Niekiedy tworzą się strzępy zmartwiałej skóry lub nawet zgorzel. Owrzodzenia pozostają po oddzieleniu strzępów zmartwiałej tkanki.
Gwałtowny początek; nieregularne dreszcze; gorączka, poty; wyczerpanie; niekiedy majaczenie; czerwone, stwardniałe, szerzące się obrzmienie i obrzęk; powiększenie węzłów chłonnych; nacieczenie ropne; niekiedy ropnica z jej powikłaniami.
Carcinoma mammae (rak sutka). Cechy, Może występować owrzodzenie poprzedzone zmianą barwy skóry na czerwonawą i purpurową. W raku włóknistym owrzodzenie jest głębokie i charakteryzuje się wydzieliną cuchnącą, krwistą, twardą podstawą i twardymi nieregularnymi, wywróconymi na zewnątrz brzegami. W skórze otoczenia występuje zaczerwienienie i guzki rakowe. Rak rdzeniasty i rak gruczołowy mają skłonność do szybkiego tworzenia owrzodzeń. W nawracającym raku występują guzkowate owrzodzenia po stronie, gdzie uprzednio wykonano amputację z powodu raka.
Tuberculosis costarum et sterni (gruźlica żeber i mostka). Cechy. Niekiedy jedna lub więcej zatok drenujących ropę. Sonda, wprowadzona przez otwór, prowadzi ukośnie do nadżartej kości.
Gumma sterni (kilak mostka). Cechy. Kilak może przebijać się, tworząc głęboki, okrągły, wysztancowany wrzód z podminowanymi brzegami i o nierównym dnie, które jest zwykle pokryte grubymi białymi przylegającymi strzępkami zmienionej martwiczo tkanki.
Empyema necessitatis (ropniak opłucnej przebijający się przez klatkę piersiową). Cechy. Przetoka przez przestrzeń międzyżebrową z opróżnieniem ropy przez ścianę klatki piersiowej jest częstym sposobem samoistnej ewakuacji. Drenowanie przez przetokę może trwać przez pewien czas.
Mniej częste przyczyny. Sarcoma sterni; actinomycosis cutis; sporothricho-sis; blastomycosis; mycosis fugoides; epithelioma; sarcoma cutis; tuberculosis mammae; osteomyelitis abscendens costarum et sterni; choroba popromienna.