ROGÓWKA ZMĘTNIAŁA, ZAMGLONA LUB NACHUCHANA
Obwódka starcza (arcus senilis). Cechy. Jest to nieprzezierny, nieostro odgraniczony, szarawy, częściowy lub całkowity pierścień na obwodzie rogówki. Jest spowodowany złogami ziarenek tłuszczowych i występuje zwykle u ludzi starszych.
Starszy wiek; suchość skóry; włosy cienkie i siwe; stwardnienie tętnic; ogólne osłabienie.
Zapalenie miąższowe rogówki (keratitis parenchymatosa). Cechy. Cierpienie zaczyna się od jednego lub kilku szarawych ognisk nacieczenia w rogówce, położonych bądź to centralnie, bądź obwodowo, które rozprzestrzeniają się stopniowo, w końcu zajmując całą rogówkę. Powierzchnia rogówki jest wtedy nachuchana i przypomina mleczne szkło. Pojawiają się głębokie naczynia krwionośne, które wrastają do rogówki. Cierpienie jest zwykle obustronne.
Występowanie pomiędzy 5 i 15 rokiem życia u osobników z kiłą wrodzoną; światłowstręt, łzawienie, ból i zaburzenia widzenia; okres trwania — kilka miesięcy z wessaniem się nacieków; czasami pozostają zrosty tylne, zmiany w tęczówce i naczyniówce, męty w szklistce, zarośnięcie źrenicy; zmętnienie rogówki.
Pryszczykowe zapalenie rogówki (keratitis phlyctenularis). Cechy. Na rogówce pojawia się jeden lub kilka małych, szarawych lub żółtawych guzków, otoczonych polem przymglenia, które pękają, tworząc powierzchowne owrzodzenia.
Występowanie u dzieci skrofulicznych i źle odżywionych; miejscowe przekrwienie, światłowstręt i kurcz powiek; gojenie się z tworzeniem blizn lub bez.
Wrzód rogówki (ulcus corneae). Cechy. Wrzód zaczyna się mętnym, szarawym lub szarawożółtym nacieczeniem ograniczonej części rogówki; następuje zropienie, z ubytkiem tkanki. W okolicy nacieku występuje prawie zawsze szarawe nacieczenie. Stwierdza się zawsze nastrzyknięcie rzęskowe znacznego stopnia.
Ból, światłowstręt, łzawienie i kurcz powiek; zielone barwienie się powierzchni owrzodzenia za pomocą fluoresceiny (roztwór 2°/o); może wystąpić zapalenie tkanek otaczających, ropostek; może dojść do perforacji rogówki, gojenia się z pozostawieniem zmętnienia i uwypuklenia rogówki.
Ostra jaskra (glaucoma acutum). Cechy. Rogówka jest przymglona lub na-chuchana na skutek obrzęku. Jest niewrażliwa i często wykazuje punkciko-wate zmętnienia. Występuje znacznego stopnia ciemnoczerwone nastrzyknięcie dokołarąbkowe, żyły nadtwardówkowe są rozszerzone.
W okresie prodromalnym zamglenie widzenia; ostry początek z gwałtowną utratą widzenia, silnym bólem oczu i bólem głowy; powieki obrzęknięte, obrzęk spojówki; płytka komora przednia; źrenica rozszerzona, owalna i nieruchoma; tęczówka przekrwiona, o zatartym rysunku i zmienionym zabarwieniu, przymglenie ośrodków optycznych; wzmożone ciśnienie śródgałkowe.
Ostre zapalenie tęczówki (iridocyclitis). Cechy. Czasem stwierdza się pyłkowe osady na błonie Descemeta (keratitis punctata). W postaci ropnej zapalenia Łączówki i ciałka rzęskowego rogówka jest przymglona.
Zapalenie rogówki w trądziku różowatym (keratitis ex acne rosacea). Cechy. W okresach wczesnych występują guzki w rodzaju pryszczyków w okolicy rąbka, z naciekami i unaczynieniem na brzegu rogówki. Nacieki w tym schorzeniu tworzą szare przymglone pola, które mają skłonność do owrzodzeń.
Blizny po wrzodach rogówki. Cechy. W zależności od intensywności zmętnienie rogówki powstałe na skutek owrzodzenia nazywa się mgiełką (o ile jest delikatne), plamką (jeśli stanowi wyraźne szare pole) lub bielmem (o ile jest intensywne, o białym zabarwieniu). Jeśli tęczówka jest przyrośnięta do tkanki bliznowatej, to stan taki nazywamy bielmem zrośniętym, które jest skutkiem zrostów przednich. Może wystąpić znaczne upośledzenie widzenia.
Mniej częste przyczyny. Zapalenie rogówki z powodu niedomykalności szpary powiekowej; zapalenie porażenne rogówki; rozmięknienie rogówki; pęcherzykowe zapalenie rogówki (opryszczka rogówki); powierzchowne punkcikowate zapalenie rogówki; głębokie zapalenie rogówki (jako powikłanie ospy, półpaśca powiek i gałki ocznej, ospy wietrznej, nagminnego zapalenia przyusznic, zimnicy, grypy); pasmo wate zwyrodnienie rogówki; awitaminoza A; suche zapalenie rogówki (zapalenie nitkowate rogówki); pęcherzyca; pieniążkowe zapalenie rogówki; nieżyt wiosenny; zapalenie rogówki pora-żenne (opryszczka w chorobach gorączkowych, uraz zwoju Gasserà, półpasiec powiek i gałki); zapalenie rogówki w obrzęku śluzowatym; skrzydlik; rodzinne zapalenie rogówki; zwyrodnienie nabłonkowe Fuchsa; łuszczyca.