SKURCZ, WYKRZYWIENIE TWARZY
W czasie uogólnionych drgawek mogą występować skurcze twarzy. Toniczny kurcz powiek prowadzi do utrzymania się zamknięcia oka.
Chorea (pląsawica Sydenhama, taniec św. Wita). Cechy. Twarz jest stale wykrzywiona. Można obserwować wykrzywiające ruchy jednego lub więcej mięśni, a nierzadko występują ruchy podobne do kurczowych (tic) poza napadami pląsawicy i utrzymują się przez pewien okres czasu. Niekiedy ograniczają się one przeważnie do twarzy.
Występowanie między 5 a 15 r. życia (w 70% u kobiet); niekiedy w wywiadzie — pląsawica lub powiązanie z ostrym gośćcem stawowym, ostrym zapaleniem wsierdzia, zapaleniem migdałków podniebiennych; występują nieregularne, mimowolne, bezcelowe ruchy skurczowe rąk, twarzy, kończyn dolnych, całego ciała lub tylko jednej połowy, ustępujące podczas snu; utrudnienie mówienia; bywa gorączka; niekiedy afazja; otępienie i rozdrażnienie; bywa zajęcie serca; czasem guzki podskórne; czas trwania — rzadko ponad 2 mies.; częste nawroty.
Spasmus habilualis (tic, pląsawica nawykowa). Cechy. Tiki twarzy widuje się w postaci mrużenia powiek lub kurczu brwi, charakterystycznego uśmiechu, grymasu, naśladownictwa, mrugania, tonicznego zamknięcia powiek i cmokania. Kurcz szczęki objawia się zgrzytaniem zębami, niezwykłymi ruchami dolnej szczęki, przygryzaniem warg i szczękościskiem.
Występowanie w wieku powyżej 5 r. życia, najczęściej zaczynając się w młodości; objawy przesadnej nerwowości; chwiejność osobowości; bywa wrodzona neuropatia lub ekscentryczność; w wywiadzie — naśladownictwo i wyczerpanie nerwowe; anamnestycznie stopniowy rozwój choroby; przewlekłość.
Skurcz twarzy nie ustalonego pochodzenia. Cechy. Ta postać skurczu twarzy zaczyna się podstępnie i nie poddaje się leczeniu.
Występowanie w wieku średnim lub później, przeważnie u kobiet; brak uchwytnych czynników etiologicznych.
Skurcz odruchowy. Cechy. Skurcz odruchowy w odróżnieniu od tiku zaczyna się miejscowo, prawdopodobnie w jednym mięśniu, i szerzy się na otaczające mięśnie. Kiedy pobudzenie powstaje po jednej stronie, skurcz odruchowy jest także jednostronny, lecz nie zawsze. Podczas napadu twarz zwykle po jednej stronie wykazuje silny kurcz toniczny, oko jest zamknięte, a usta napięte. Czasami skurcz odruchowy może utrzymywać się jako skurcz nawykowy długo po ustąpieniu przyczyny wywołującej.
Istnienie źródła obwodowego podrażnienia w obszarze unerwianym przez V lub VIII nerw czaszkowy (podrażnienie spojówek, tic douloureux, zapalenie ucha, próchnicze lub nie wyrżnięte zęby, polip nosa).
Epilepsia. Cechy. Drganie mięśni twarzy może poprzedzać napad. W okresie drgawek klonicznych drgania obejmują całą twarz, tułów i kończyny, głównie po jednej stronie.
Początek choroby przed 20 r. życia (w 75% przypadków), często w dzieciństwie, w okresie dojrzewania lub wyrzynania się zębów stałych; bywa aura (czuciowa, trzewna, zmysłowa i psychiczna); nagła utrata świadomości połączona z krzykiem; drgawki, początkowo toniczne ze sztywnością, odrzuceniem głowy ku tyłowi lub obróceniem głowy; następnie pojawiają się drgawki kloniczne, gwałtowne, z przygryzaniem języka i pienieniem się (czas trwania napadu 1 do 2 min.); śpiączka ze stopniowym powrotem do świadomości, następnie sen o zmiennym czasie trwania; całkowita niepamięć napadu.
Morbus Graves-Basedowi. Cechy. Skurcz kloniczny dźwigacza powieki górnej, powodujący kolejne podnoszenie górnych powiek (objaw Abadiego), bywa niekiedy objawem tej choroby.
Neuralgia nervi trigemini (tic douloureux). Cechy. Podczas napadu bólu twarz po stronie zajętej jest wykrzywiona w silnym kurczu, oko zamknięte, usta naprężone, a pacjent często uciska ręką z rozpaczą okolicę bólu. Nie jest to tik, lecz skurcz odruchowy.
Uraemia. Cechy. W okresie utraty świadomości w mocznicy mogą występować drgawki, szczególnie twarzy i rąk.
W wywiadzie — choroba nerek; otępienie umysłowe i apatia; ostre bóle i zawroty głowy; bywa obrzęk podskórny; duszność napadowa; wymioty; skąpomocz lub wielomocz; białkomocz; wałeczki w moczu; krwiomocz; wysoki poziom mocznika (badanie chemiczne krwi); wysięki i krwotoki do siatkówki (oftalmoskopia).
Paralysis nervi facialis. Cechy. Kurcz połowiczy twarzy bywa następstwem pospolitego porażenia nerwu twarzowego, a rzadziej poprzedza jego wystąpienie. Porażenny kurcz twarzy zwykle jest połączony z przykurczem, a zdarza się i skurcz włókienkowy; kloniczny rytmiczny, okresowy skurcz; czasem spotyka się odmianę toniczną składającą się z serii skojarzonych ruchów, jak np. przy otwieraniu ust zamyka się oko.
Chorea Huntington! (przewlekła, postępująca pląsawica). Cechy. Częste są grymasy twarzy, połączone z gestykulacją. Ruchy zaczynają się w obrębie twarzy i rąk.
Początek choroby między 30 a 40 r. życia; skłonność dziedziczna; stopniowy początek; ruchy jak w pląsawicy, ale wolniejsze i z zaznaczonym brakiem koordynacji, we wczesnym okresie zależne od woli, w późniejszym okresie ostre i uogólnione; trudności w mówieniu wskutek
kurczu języka; chód kołyszący; postępująca skłonność do otępienia z depresją i urojeniami prześladowczymi.
Dementia praecox (hebephrenia). Cechy. Częstym objawem choroby jest głupawy i bez znaczenia grymas lub uśmiech, połączony z poruszaniem wargami.
Mniej częste przyczyny. Hysteria; ataxia Friedreichi; morbus Gilles de la Tourette'i (tic kurczowy z echolalią); ataxia cerebelli hereditaria; hydrocephalus; encephalitis; psychosis; uszkodzenie mostu Varóla w pobliżu VII nerwu czaszkowego (schorzenie kości skalistej, ucha środkowego, kłębka szyjnego); uraz; zmiany zapalne w okolicy otworu rylcowo-sutkowego,- uszkodzenie na tle odruchowym V lub VIII nerwu czaszkowego (zapalenie spojówek lub podrażnienie rogówki; zapalenie ucha; próchnicze lub nie wyrzyna-jące się zęby, polip nosa), p. wyżej, „skurcz odruchowy"; przewlekły kurcz torsyjny; symulacja.