SPASTICITAS SIVE RIGIDITAS GENERALISATA
Paralysis agitans (choroba Parkinsona, drżączka porażenna). Cechy. Zwykła postać choroby cechuje się wczesnym rozwojem sztywności mięśni, która ujawnia się pierwotnie w zubożeniu mimiki twarzy i charakterystycznej postawie i chodzie. W większości przypadków pierwszym objawem jest sztywność, do której dołącza się w późniejszym okresie drżenie.
Parkinsonismus postencephaliticus. Cechy. Charakter napięcia mięśniowego jest podobny do znajdowanego w drżączce porażennej.
Hydrocephalus congenitus. Cechy. Występuje niedowład spastyczny kończyn z przykurczami mięśniowymi. Częste jest wzmożenie głębokich odruchów i odruchu Babińskiego.
Hydrocephalus acquisitus chronicus. Cechy. Występuje stan spastyczny rozmaitego stopnia, połączony ze wzmożeniem odruchów ścięgnistych, osłabieniem skórnych odruchów brzusznych oraz objaw Babińskiego.
Meningitis serosa (hydrocephalus idiopathicus internus). Cechy. Oprócz drgawek układ ruchowy wykazuje postępujący stan spastyczny, jednakowy po obu stronach; towarzyszy mu niewielkie ogólne osłabienie.
Degeneratio hepato-lenticularis progressiva (choroba Wilsona). Cechy. Stalą cechą tej choroby jest sztywność lub i spastyczny mięśni. Choroba czyni postępy i zajmuje wszystkie mięśnie ciała z wyjątkiem mięśni oczu. W miarę postępu choroby sztywność sprzyja przykurczom, który prowadzą w końcu do trwałych zniekształceń.