WYMIOTY PRZEWLEKŁE
Jako przewlekłe wymioty określa się objaw, który stale nawraca przez dłuższy okres czasu lub który — nawet rozpocząwszy się ostro — utrzymuje się przez pewien czas. W innych przypadkach wymioty występowały w mniej lub więcej długich przerwach, ale wywiad jest tego rodzaju, że obecny napad łatwo można powiązać z nieczęstymi napadami uprzednimi. Wymioty trzeba odróżnić od zwracania pokarmu, w którym treść jest zwracana bez mdłości. Rozważa się to w specjalnym rozdziale.
Graviditas (ciąża). Cechy. Mdłości łub mdłości i wymioty są częste we wczesnym okresie, pojawiając się zwykle pod koniec pierwszego miesiąca i znikając samoistnie po sześciu lub ośmiu tygodniach, chociaż niektóre chore cierpią na tę dolegliwość przez dłuższy czas. Objawy te zwykle występują we wcześniejszej porze dnia (ranne wymioty) i mijają po kilku godzinach, chociaż czasem utrzymują się dłużej lub mogą występować o innej porze.
Carcinoma ventriculi (rak żołądka). Cechy. Wymioty są zwykle wybitną, względnie wczesną cechą charakterystyczną raka żołądka, nawet w przypadkach, gdy nie ma niedrożności odźwiemika, ale niestety jest to niemal wyjątkiem z reguły. Rak wpustu lub okolicy odźwiernika częściej kojarzy się z wymiotami, poprzedzanymi zwykle przez pewien czas przez nieuchwytną okresową niestrawność. Taka „niestrawność" często znika po zwróceniu pokarmów lub zwymiotowaniu niewielkich ilości pokarmu bądź jedynie po zmniejszeniu objętości posiłków. Na początku z reguły wymioty występują tylko niekiedy, a przerwy między takimi napadami są bezobjawowe. Z czasem mogą pojawić się wymioty nie dające się opanować jako wczesny objaw niewielkiego guza, atakującego kanał odźwiernika. Wymiociny zawierają zmniejszoną ilość wolnego kwasu solnego lub nie zawierają go wcale, dalej — nie strawiony pokarm, często ślady krwi, kwas mlekowy, a czasami fragmenty nowotworu.
Występowanie w późniejszym okresie wieku średniego; mniej lub więcej stały ból w nadbrzuszu, który może promieniować do barku i do grzbietu; brak apetytu (zwłaszcza na mięso); niekiedy wymioty krwawe; wychudnienie; niedokrwistość (barwa żółtawa lub woskowa); czasem wyczuwalny guz; niekiedy powiększenie węzłów chłonnych szyi i lewej okolicy pachowej; badanie treści żołądkowej (w odpowiedzi na histaminę achlor-hydria w 60—70% przypadków, krew utajona w aspirowanej treści, przy badaniu sposobem Papanicolaou charakterystyczne jądra komórek nowotworowych); zmiany radiologiczne (nieregularny ubytek wypełnienia); gastroskopia; próbna laparotomia.
Ulcus pepticum (wrzód trawienny). Cechy. Wymioty, których nie powoduje sam pacjent, aby złagodzić ból, są rzadkie w nie powikłanym owrzodzeniu. W obecności ostrego przedziurawienia nudności i mdłości są niemal zawsze obecne, a później towarzyszą im wymioty. W razie masywnego krwotoku zwykle obserwuje się wymioty krwawe we wrzodzie żołądka, ale we wrzodzie dwunastnicy tylko u 15 do 25% pacjentów. W razie niedrożności odźwiernika (skurczowej, wskutek obrzęku, zapalenia lub blizn) występują wymioty wskutek retencji (p. niżej). Wymioty są niekiedy powikłaniem po resekcji żołądka. Rzadki przejaw owrzodzenia dwunastnicy stanowi przełom rzekomowiądowy, w którym bez objawów zapowiadających występuje ostry ból w nadbrzuszu z rozległym promieniowaniem w skojarzeniu z uporczywymi wymiotami.
Stenosis pylori cum dilatatione ventriculi (zwężenie odźwiernika i rozszerzenie żołądka). Cechy. Najbardziej charakterystycznym objawem są okresowe wymioty olbrzymimi ilościami płynu i pokarmu, po których następuje ulga; wymioty nie wiążą się z posiłkami, występują w kilka godzin po jedzeniu łub wieczorem i nawracają po jedno- trzydniowej przerwie. Wymiociny mają kwaskowy zapach, są ciemnoszarej barwy, zawierają śluz i pozostałości strawy, a przy dekantacji dzielą się na trzy warstwy (piana, płyn i pokarm).
Niekiedy w wywiadzie istniejące uprzednio owrzodzenie; czasem objawy raka żołądka (niekiedy wczesne); czasem tło czynnościowe (spasmus pylori); przewlekła niestrawność z wzdęciami; wzmożony apetyt; zaparcie (rzadziej biegunka); wychudnienie; sucha skóra; skąpomocz; fizyczne dowody powiększenia żołądka (perystaltyka, szmer pluskania, wystający brzuch, sztuczne wypełnienie powietrzem); czasem wyczuwalny guz odźwiernika; aspiracja treści żołądkowej; badanie radiologiczne.
Gastritis chronica (przewlekły nieżyt żołądka). Cechy. Mdłości i wymioty uznaje się za klasyczne objawy tej choroby. Charakterystyczne wymioty występują wczesnym rankiem lub po wstaniu; jest to postać wymiotów, która pojawia się zwykle przy czczym żołądku; wymiociny zawierają ciągnący się śluz, żółć, a — jeśli są gwałtowne — także nieco krwi wskutek urazu. Wymioty kojarzą się z mdłościami i dolegliwościami w nadbrzuszu. Niekiedy występują tylko ranne mdłości.
Przewlekłość; wzdęcia; odbijania; upośledzenie apetytu; język obłożony; niesmak w jamie ustnej; ciemna cera; ból głowy w okolicy czołowej; przygnębienie, drażliwość, zawroty głowy; zaparcie, typowy wynik badania treści żołądkowej (zmniejszenie zawartości kwasu solnego, w niektórych przypadkach obfitość śluzu); zmiany w obrazie gastroskopowym.
Spływanie wydzieliny z nozdrzy tylnych. Cechy. Zwykle występują tu ranne mdłości, nudności oraz wymioty.
Anaemia perniciosa (niedokrwistość złośliwa). Cechy. Objawy ze strony żołądka i jelit występują często (p. str. 591). Niekiedy pojawiają się wymioty, które czasem mogą utrzymywać się, narażając życie chorego na niebezpieczeństwo.
Stenosis pylori infantum (zwężenie odźwiernika u niemowląt; stenosis hyper-trophica pylori). Cechy. Niemowlę, które przez pierwsze dwa lub trzy tygodnie życia nie wykazywało objawów zaburzeń żołądkowych, zaczyna bez widocznej przyczyny wymiotować, początkowo przypadkowo, ale wkrótce nawykowo. Wkrótce wymioty stają się mimowolne, chlustające, a najczęściej występują bezpośrednio po karmieniu, przy czym całe pożywienie jest na ogół natychmiast jednorazowo wymiotowane. Niektóre niemowlęta wymiotują regularnie po każdym jedzeniu, podczas gdy inne zatrzymują dwa lub trzy posiłki i wtedy wyrzucają całą ilość. Wymiotowana treść składa się początkowo głównie z pożywienia; później zawiera ona więcej śluzu.
Występowanie między 2 a 4 tygodniem życia; widoczna perystaltyka żołądka; wypuklenie górnej części jamy brzusznej z zapadnięciem dolnej; wyczuwalny guz odźwiernika (w ponad 60% przypadków); postępujące wyniszczenie; zaparcie; małomocz.
Glomerulonephritis chronica (przewlekłe zapalenie kłębków nerkowych; morbus Brighti chronica). Cechy. Wymioty są często niepokojącym i poważnym objawem.
Uraemia (mocznica; insufficientia renum). Cechy. Ostre i nie poddające się leczeniu wymioty mogą być pierwszym uchwytnym objawem. Jest to powszechny objaw mocznicy, niezależnie od przyczyny wywołującej ją, i może nasilać istniejące już odwodnienie.
Tuberculosis pulmonum chronica (przewlekła gruźlica płuc; phthisis). Cechy. Niekiedy kłopotliwe są we wczesnym okresie mdłości i wymioty, ale najczęściej pacjent odczuwa mdłości zwykle na widok jedzenia lub po jedzeniu. Wymioty częściej dochodzą do skutku jako wyraz czynności odruchowej niż w wyniku napadu kaszlu.
Hyperemesis gravidarum (nadmierne wymioty ciężarnych). Cechy. Przeważnie uporczywe wymioty ciężarnych zaczynają się zwykłymi mdłościami i wymiotami ciążowymi. Stałe wymioty mogą utrzymywać się tygodniami, a pacjentka ulega znacznemu wychudzeniu, zanim doceni się powagę sytuacji. Później kobieta zaczyna wymiotować treścią podobną do „fusów od kawy".
Istnienie ciąży; odrętwienie lub podniecenie; śpiączka; drgawki; niewielka żółtaczka; małomocz; wałeczki lub krwinki w moczu; przyspieszenie tętna; niekiedy gorączka; wyniszczenie.
Cirrhosis hepatis (periportalis; marskość wrotna wątroby). Cechy. Mdłości lub wymioty mogą występować częściowo rankiem.
Neurosis (nerwica; dyspepsia nervosa; neurosis ventriculi; stany napięcia; przewlekłe wyczerpanie nerwowe; neurasthenia; wyczerpanie nerwowe lub załamanie psychiczne). Cechy. Mogą występować wymioty, powtarzając się dzień po dniu, niekiedy po każdym posiłku, czasem tylko raz dziennie. Szczególną cechą jest brak wstępnych mdłości oraz nadmiernego wysiłku przy zwykłym akcie wymiotów. Jest to raczej zwracanie pokarmu. Obraz chorobowy może utrzymywać się przez tygodnie i miesiące w domu, a pacjent chętnie dostaje się na tydzień do szpitala.
Pertussis (koklusz). Cechy. W okresie kurczowym u młodego dziecka wymioty niemal na pewno następują po napadzie, jeśli dziecko świeżo przyjęło pokarm.
Thyreotoxicosis (nadczynność tarczycy; Morbus Gravesi). Cechy. Mięśniów-ka żołądka jest nadmiernie pobudliwa, podobnie jak cały ośrodkowy układ nerwowy włącznie z ośrodkiem wymiotnym; często mogą występować napady wymiotów, zwłaszcza w czasie przełomów choroby. W niektórych przypadkach wymioty stają się dostatecznie ciężkie i częste, aby stwierdzić stan zagrażający choremu. Czasami przełomy żołądkowe upodabniają się do przełomów wiądowych.
Tabes dorsalis (wiąd rdzenia; ataxia locomotorica). Cechy. Wymioty następują po bólu w przełomie żołądkowym i mogą być zupełnie niezależne od pokarmu. Mdłości może nie być. Napady zwykle trwają kilka dni i wykazują skłonność do nawrotów w okresach tygodni.
Diabetes mellitus (cukrzyca). Cechy. Mdłości, wymioty, a niekiedy biegunka są charakterystyczne dla kwasicy, z chwilą gdy staje się ona bardziej zaznaczona.
Tumor cerebri (guz mózgu). Cechy. Wymioty są ogólnie spotykaną cechą i wraz z bólem głowy i tarczą zastoinową nerwu wzrokowego tworzą charakterystyczny obraz kliniczny. Są one jednak mniej częstą cechą niż ból głowy i tarcza zastoinową. Wymioty występują zwykle niezależnie od jedzenia i nie są skojarzone z objawami ze strony żołądka i jelit. Ponadto wymioty często nie są poprzedzane przez mdłości i mają osobliwy chlustający charakter. Zmiana pozycji głowy wystarcza niekiedy do spowodowania napadu wymiotów mózgowych. Wymioty wcześnie i często są bardzo uporczywe w nowotworach okolicy fossa posterior (cerebellum et pons).
Abscessus cerebri (ropień mózgu). Cechy. W następstwie urazu lub zabiegu operacyjnego choroba może rozwinąć się ostro z gorączką, bólem głowy, majaczeniem, wymiotami i dreszczami. W postaci przewlekłej po okresie utajenia trwającym tygodniami lub miesiącami, a następującym po urazie, ropo-toku usznym lub miejscowym uszkodzeniu płuca, pojawia się ostry ból głowy, wymioty oraz gorączka, niekiedy z dreszczem. Ten zespół objawów może utrzymywać się z przerwami. W ropniu móżdżku wymioty są częstym objawem.
Emesis periodica (okresowe wymioty u dzieci). Cechy. W ciągu roku występuje cztery do pięciu napadów wymiotów, z których każdy trwa od 1 do 3 dni. Po okresie zwiastunów, trwającym od 12 do 24 godzin i zaznaczonym przez osłabienie, apatię, podkrążenie oczu, brak apetytu, dolegliwości w zakresie jamy brzusznej oraz niewielką gorączkę, nagle zaczynają się wymioty wraz z towarzyszącymi znacznymi mdłościami oraz ciężkim stanem ogólnym, powtarzając się co pół godziny lub co godzinę. Wymiotowana treść zawiera pienisty śluz i wodnisty materiał, często z pasemkami krwi, a często ze zmiennymi ilościami żółci.
Występowanie w wieku między 2 a 10 rokiem życia; w wywiadzie uprzednie napady; wykluczenie chorób organicznych; obecność acetonu, kwasu acetooctowego, kwasu betahydroksymasłowego, niekiedy kwasu mlekowego i niemal zawsze wzrost zawartości indykanu w moczu.
Purpura allergica (yarietas Henochi; plamica uczuleniowa typu Henochal. Cechy. Wymioty są częstym objawem i występują od czasu do czasu wraz z napadami bólu w jamie brzusznej, pozorującego wgłobienie (intussusceptio), które czasami występuje w tej chorobie. Wymiociny mogą zawierać krew.Występowanie u dzieci; niekiedy plamica z wysiękowymi zmianami skóry; kolka brzuszna; biegunka lub zaparcie; niekiedy stolce smołowe; czasem leukocytoza; skłonność do nawrotów.
Morbus Addisoni (choroba Addisona). Cechy. Objawy ze strony żołądka i jelit są zwykle wyraźne i obejmują mdłości i wymioty. Wraz z postępem choroby wymioty mogą stawać się bardziej zaznaczone, tak że tylko niewielka część pokarmu lub nic nie zostaje zatrzymane.
Występowanie zwykle między 20 a 40 rokiem życia; podstępny początek; krańcowa i postępująca niemoc; przebarwienie skóry — jasnobrązowa do ciemnobrązowej lub niemal czarnej — zwłaszcza części ciała wystawionych na działanie światła, części o normalnym zabarwieniu i części pigmentowanych; niskie ciśnienie tętnicze krwi; osłabienie mięśnia serca; brak apetytu; czkawka; we wczesnych okresach zaparcie, później niekiedy biegunka; występowanie przełomów z zapaścią krążeniową i wielkim wyczerpaniem; majaczenie, śpiączka i śmierć (w przypadkach nie leczonych); dane laboratoryjne (zmniejszona zawartość w surowicy sodu, chlorków oraz dwutlenku węgla, zwiększona — potasu; zmniejszona zawartość w moczu 17-ketosterydów oraz 17-hydroksykortykosterydów); niekiedy w obrazie radiologicznym zwapnienia w nadnerczach; określenie zawartości w moczu lub osoczu 17-bydroksykortykoidów przed i po podaniu ACTH; korzystny wpływ leczenia kortykoidami.
Oedema angioneuroticum (obrzęk naczynioruchowy). Cechy. Zlokalizowanym zmianom skórnym (obrzęk), występującym napadowo, mogą niekiedy towarzyszyć objawy podobnego uszkodzenia błon śluzowych, takie jak: wymioty, biegunka, duszność, a nawet zamartwica z powodu obrzęku krtani i nagłośni.
Hypercalcaemia. Cechy. Nadmiar jonów wapnia niezależnie od przyczyny (hyperparathyreodismus, przerzuty nowotworowe do kości, nadczynność tarczycy, nadmiar witaminy D) często przejawia się mdłościami i wymiotami o typie retencyjnym, bez bólów w jamie brzusznej oraz w nieobecności uchwytnej niedrożności odźwiernika.
Obecność czynnika etiologicznego; wzmożenie zawartości wapnia w surowicy (jonów wapnia); badanie radiologiczne.
Mniej częste przyczyny. Ileus chronicus; carcinoma coli; carcinoma intes-tini tenuis; dysenteria balantidialis; morbus Menieri; przemęczenie wzroku; hemoglobinuria paroxysmalis; hydrocephalus; epilepsia; tumor mediastini; syndroma Adams-Stokesi; amyloidosis hepatis; morbus Banti; carcinoma hepatis; carcinoma cholangiocellulare; linitis plástica; żołądek klepsydro-waty; hypertrophia pylori; ren mobile; helminthiasis; ulcera intes-tini; powiększenie oskrzelowych węzłów chłonnych; bronchiectasis; dys-menorrhoea; endocarditis séptica; graviditas extrauterina; abscessus hepatis; hydronephrosis; neuralgia interoostalis; stenosis ostii venosi sinistri; oophoritis; cystis ovarii; przemieszczenie macicy; cyanosis enterogenes; gangraena pulmonis; arthritis urica; hemoglobinuria infantum, polyarteriitis nodosa; febris remittens; pyelitis; pyelonephritis; aneurysma aortae abdominalis; syphilis cerebri; pachymeningitis haernorrhagica; leucaemia; malaria; carcinoma pancreątis; cystis pancreatis; pancreatilis chronica recurrens; pancreatolithiasis; abscessus subphrenicus; lues ventriculi; tuberculosis ventricull; acromegalia; morbus hypertonicus (hypertensio maligna); enteritis regionalis (jeśli występuje przewężenie); sclerosis arteriarum coronariarum; gastritis chronica; hypoparathyreoidismus; anorexia nervosa; morbus Simmondsi; nephritis acuta (pseudouraemia); migraena; labirynthitis chronica; insufficientia circulatoria chronica cardiaca; low salt syndrome; allergia intestinalis; carcinoma et sarcoma vesicae felleae; fibrosis pulmonum; morbus Hodgkini abdominalis; hypertensio paroxysmalis; drepanocytosis (przełomy brzuszne); panhypopituita-rismus; porphyria intermittens acuta; beri-beri; sprue (w okresach bardziej aktywnej biegunki); meningitis tuberculosa; saturnismus; colitis ulcerosa chronica; hernia diaphragmatica; alkalosis; galactosuria; tetania; pseudotumor cerebri.