ZACZERWIENIENIE STÓP
Pernio (odmrozina). Cechy. Palce i pięty stają się czerwone i obrzmiałe w następstwie niewielkiego działania gorąca lub zimna. Pojawia się uczucie swędzenia i palenia.
W wywiadzie — odmrożenie; nawroty; czasem owrzodzenie.
Morbus Raynaudi (zgorzel symetryczna). Cechy. W okresie przekrwienia palce stóp (oraz rąk) stają się czerwone, gorące, obrzmiałe, pulsujące i bolesne. Zwykle następuje powrót do stanu normalnego. Wszystkie fazy, biała, sina i czerwona, są często obecne równocześnie w różnych palcach stóp (względnie rąk).
Erythromelalgia. Cechy. Ograniczone plamy zaczerwienienia skórnego, które czasem pojawiają się po powstaniu bólu lub przed jego powstaniem, często znajdowane są w okolicy kłębu palca dużego oraz wzdłuż jednej krawędzi stopy. Zwykle są one różowe, lecz czasem mogą w ciężkich napadach bólowych przyjmować odcień purpurowoczerwony.
Syringomyelia. Cechy. Wśród zmian troficznych, które pojawiają się w tym schorzeniu, znajdują się zmiany skórne w postaci ostrego przekrwienia, zaczerwienienia oraz lokalnego podniesienia temperatury, utrzymujące się przez kilka godzin lub dni, które mogą umiejscawiać się w stopie.
Mniej częste przyczyny. Tabes dorsalis; sclerosis multiplex; morbus Buer-geri; arteriosclerosis obliterans; stopa „okopowa" (stadium przekrwienia); stopa „zanurzeniowa" (stadium przekrwienia); congelatio (w okresie odmar-zania); causalgia (wcześnie).